جامعه کتابداران دانشگاهی ایران ISAL


منزل
تماس
 

دوشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳۸٤

 

 

 

کتابداران محترم

ما برآنيم تا بنياد پريسا را بنا نماييم که يکی از بزرگترين اهدافش اهداء‌هر ساله جايزه پريسا به کتابداران برگزيده کشور است.

ما را در اين مسير ياری دهيد. 

 
 

مجتبی عباس نژاد

 

دوشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳۸٤

 

 

 

شمه ای برمجلات الکترونيکی رايگان

چقدربا مجلات الکترونيکی رايگان رشته خود آشناييد و ازآن استفاده ميکنيد؟ به طورکلی اين منابع فقط درمحيط اينترنت قابل دسترسی هستند و ارائه دهنده مقالات تمام متن درموضوعات مختلف ميباشند. دسترسی به مقالات آنها نيازی به پرداخت حق اشتراک ندارد. البته اين مجلات آنقدردرمحيط وب فراوانند که مساله کيفيت آنها زيرسوال ميرود و بايد برای گزينش آنها به صورت استاندارد چاره انديشی کرد...

درآينده بازهم ازاين نوع مجلات خواهيم گفت ولی فعلا مطلب زيررا بخوانيد که يک پژوهش است که توسط موسسه اطلاعات علمی درباره مجلات الکترونيکی رايگان صورت گرفته است:مؤسسه اطلاعات علمی درسال ۲۰۰۲ كه تحت حمايت شركت تامسون قراردارد، دريك پژوهش استنادي تحت عنوان“ تاثير مجلات رايگان” ، پس ازمعرفي مجلات الكترونيكي رايگان، مجلات الكترونيكي رايگان هررشته دانشگاهي را ازطريقتركيبي ازسايتهاي كتابخانه مجي درژاپن به آدرس: http://www.lib.meiji.ac.jp/oli/list/12000.htmlو كتابخانه الكترونيكي علمي پيوسته دربرزيل به آدرس: http://www.scielo.br/ و سايت http://www.doaj.org استخراج نموده است و آنها را با فهرست مجلات الكترونيكي موجود در مجله گزارشهاي استنادي كه درمؤسسه اطلاعات علمي موجود است، مقايسه كرده است. مجلات انتخاب شده درحوزه هاي هنر، علوم انساني، علوم طبيعي و علوم بودند. دراين پژوهش، مشخص شد كه 1190 عنوان ازاين مجلات الكترونيكي رايگان درپايگاه مؤسسه اطلاعاتي علمي، موجود هستند و نمايه شده اند. دراين پژوهش، فقط مقالات داوري شده، انتخاب شده اند و پراستنادترين مجلات الكترونيكي رايگان موجود مؤسسه اطلاعات علمي، تعيين شده اند. دراين پژوهش، مشخص شد كه مجلات الكترونيكي رايگان، يك درصد ازكل تعداد مجلات موجود درمؤسسه اطلاعات علمي را دربرمي گيرند.

 

 

 

 
 

مجتبی عباس نژاد

 

دوشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳۸٤

 

 

 

گوگل بزرگترین شرکت رسانه ای دنيا شد

برخی تحليلگران متعقدند اکنون قيمت سهام گوگل بيشتر از ارزش واقعی آن است

 

جستجوگر اينترنتی گوگل با ربودن گوی سبقت از برخی رقبای صاحب نام خود به بزرگترين شرکت رسانه ای جهان از لحاظ ارزش بازار سهام تبديل شده است.

درحال حاضر ارزش گوگل به ۸۰ ميليارد دلار رسيده و بدين ترتيب اين شرکت اينترنتی بالاتر از تايم وارنر با ۷۸ ميليارد دلار می ايستد.

اين رشد ارزش سهام در حالی اتفاق افتاده است که فروش ساليانه گوگل تنها به سه ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار رسيد که با درآمد ۴۲ ميليارد دلاری تايم وارنر قابل قياس نيست.

تايم وارنر پنج سال پيش بعد از آن تاسيس شد که شرکت آمريکن آنلاين توانست در معامله ای ۱۰۶ ميليارد دلاری تايم وارنر را بخرد.

برخی تحليلگران متعقدند اکنون قيمت سهام گوگل بيشتر از ارزش واقعی آن و يادآور حباب کاذبی است که در اواخر دهه ۱۹۹۰ به رونق شرکتهای اينترنتی انجاميد ولی دوام نداشت.

ساير کارشناسان اظهار می کنند که ارزش بالای سهام گوگل نشانگر سودآوری بالقوه آن است و حتی احتمال دارد قيمت آن به ۳۲۵ تا ۳۵۰ دلار برسد.

گوگل در حالی به با ارزش ترين شرکت رسانه ای جهان تبديل شده است که تنها ده ماه از عرضه سهام آن می گذرد. اما در همين فاصله اندک اين شرکت اينترنتی توانسته است بر رقبای اسم و رسم داری نظير وياکام و والت ديزنی سايه بياندازد. ارزش مجموع سهام اين دو شرکت به ترتيب ۵۴ و ۵۵ ميليارد دلار است.

حتی مجموع ارزش سهام ياهو، نزديکترين رقيب گوگل در بازار جستجوگرها ۲۷ ميليارد دلار کمتر است.

هنگامی که سهام گوگل اولين بار در اوت ۲۰۰۴ پذيره نويسی شد، ارزش آن ۸۵ دلار برای هر سهم تعيين شده بود.

احترام به مشتری کوهستانی

گوگل برای تقويت سلطه خود بر بازار جستجوگرها ابتکارهای جالبی را اعلام کرده که يکی از آنها امکان جستجو در اينترنت به زبان رمانش است. تنها ۳۵ هزار نفر از ساکنان کوهستانهای جنوب شرقی سوئيس به اين زبان صحبت می کنند.

همچنين ماه گذشته گوگل اعلام کرد که با براه انداختن خدمات شخصی وب عرصه رقابت با رقبای بزرگش ياهو و مايکروسافت را تنگ تر می کند ولی برخلاف اين دو سايت رقيب نمی خواهد به يک پورتال اينترنتی تبديل شود.

صفحات جديد گوگل به کاربران امکان می دهد سايتهای محبوب و منابع اطلاعاتی دلخواه را در يک فضای واحد گردآوری کنند. گوگل در پروژه ای موسوم به فيوژن قصد دارد طيف گسترده ای از مطالب را برای خدمات شخصی خود مانند اخبار بی بی سی و نيويورک تايمز را ارايه دهد.

تاکنون گوگل ترکيبی از خدمات پراکنده را مانند جی ميل برای ايميل و پيکاسا برای مبادله عکس ارايه داده است، اما رقبای اين شرکت آمريکايی محتوای خود را در يک صفحه شخصی عرضه کرده اند.

گوگل بيشتر درآمدش را از محل آگهی های متنی بدست می آورد که در کنار نتايج جستجوهايش نمايان می شود.

گوگل در ماه آوريل خبر داد که درآمدش در سه ماهه نخست سال جاری ميلادی شش برابر رشد کرده و به ۳۶۹ ميليون دلار رسيده است. اين شرکت اعلام کرد که کاربران بيشتری روی آگهی های جستجوگر گوگل کليک کرده اند و آگهی دهندگان بيشتری در آمريکا و ساير کشورها به تبليغات اينترنتی روی آورده اند.

سود خالص گوگل در سه ماه اول ۲۰۰۵ از ۶۴ ميليون دلار به ۳۶۹ ميليون دلار افزايش يافت و يک دلار و ۳۹ سنت را نصيب هر سهم کرد. در همين مدت، درآمد ناخالص اين شرکت آمريکايی از ۶۵۱ ميليون دلار به يک ميليارد و ۲۶۰ ميليون دلار بالغ شد.

درآمد گردانندگان موتورهای جستجو در اينترنت زمانی حاصل می شود که کاربران روی آگهی های متنی کليک کنند.

ثروت و فروتنی

گوگل فضای تبليغاتی خود را بر اساس يک سيستم حراج اينترنتی می فروشد. ميانگين هزينه هر کليک برای آگهی دهندگان در ماه مارس يک دلار و ۷۵ سنت بود که نسبت به فوريه نشانگر شش درصد رشد است.

در ماه مارس، گوگل بيش از دو ميليارد تقاضای جستجو داشت و حال آن که سهم سايت ياهو ۹۰۷ ميليون مورد بود.

گفتنی است که شرکت ياهو دو برابر گوگل پرسنل دارد و در سه ماهه اول امسال يک ميليارد و ۱۷۰ ميليون دلار درآمد و ۲۰۴ ميليون دلار سود خالص داشت.

اما برخی کارشناسان وابستگی درآمد گوگل به اين نوع آگهی ها را يک عامل خطرآفرين ارزيابی کرده اند. اين شرکت در سه ماهه اول امسال ۴۶۲ ميليون دلار کميسيون به سايتهای شريک خود پرداخته است که از خدمات تبليغاتی گوگل استفاده می کنند.

گوگل در سپتامبر ۱۹۹۸ توسط دو دانشجوی سابق رشته رياضيات دانشگاه استنفورد به نام لری پيج و سرگئی برين تاسيس شد. آنها بعد از آن که يک ميليون دلار از دوستان و بستگان و ساير سرمايه گذاران گردآوری کردند، نخست شرکت شان را از گاراژ يکی از دوستان خود اداره می کردند.

اکنون اين دو کارآفرين به رغم دستيابی به ثروتی هنگفت، ساده و بی تجمل زندگی می کنند.

 

 

 

 

 
 

مجتبی عباس نژاد

 

دوشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳۸٤

 

 

 

با سلام

بازم خبر هايی در مورد فعالييتهای نو آورانه  Google

 

گوگل بانکدار اينترنتی می شود

جستجوگر اينترنتی گوگل آماده می شود تا امسال يک سيستم پرداخت الکترونيکی را به مشتريانش ارايه دهد که کارشناسان پيش بينی می کنند نه تنها درآمد اين شرکت را تقويت می کند، بلکه تهديدی مالی برای يکی از بزرگترين آگهی دهندگانش، سايت eBay خواهد بود.

روزنامه وال استريت ژورنال اين خبر را به نقل از منابع آشنا با گوگل منتشر کرد ولی جزييات بيشتری ارايه نداد. سخنگوی گوگل، بزرگترين شرکت رسانه ای جهان، نيز حاضر نشد توضيح دهد اين استراتژی به چه مفهومی خواهد بود.

احتمال ورود اين شرکت اينترنتی به عرصه نقل و انتقال الکترونيکی پول می تواند رقابت شديد با سيستم PayPal متعلق به حراجی eBay براه اندازد.

پايپر جفرای، تحليلگر اينترنت که تحولات هردو سايت را از نزديک دنبال می کند، گفت: "اين سرويس می تواند ضربه منفی بسيار بزرگی برای eBay باشد."

منابع مطلع می گويند گوگل در ماه آوريل شرکتی به نام "بنگاه پرداخت گوگل" تاسيس کرد که عملياتش را با رمز Google Wallet آغاز خواهد کرد. کاربران می توانند از کيف الکترونيکی خود که نوعی اعتبار است، هزينه ها را به صورت آنلاين بپردازد.

در ساليان اخير کابران اينترنت بر هراس خود از نقل و انتقال الکترونيکی پول غلبه کرده اند. گوگل به دليل داشتن شمار زيادی مشترک از جمله برای سرويس ايميل خود می تواند خدمات پرداختی خود را با حداقل هزينه تبليغ کند.

بزرگترين شرکت رسانه ای دنيا می تواند در کنار اين سرويس پرداخت، اطلاعات بازاريابی ارزشمندی به دست آورد که نشان می دهد کاربران پول خود را صرف چه چيزهايی می کنند. آنگاه اين جستجوگر می تواند برای آن موارد آگهی بگيرد.

تحليلگران احتمال می دهند اين جستجوگر تنها به دنبال کابران عادی نيست، بلکه می خواهد صاحبان وب سايتها را نيز جذب کند. اغلب اين افراد خواهان شيوه ای آسان برای دريافت پول از طريق کارتهای اعتباری هستند.

سرويس "پی پل" در سه ماهه اول امسال ۲۳۳ ميليون دلار يا ۲۳ درصد درآمد حراجی eBay را تامين کرده بود. اين شرکت که دفتر مرکزی اش در سن خوزه آمريکاست، در سال ۲۰۰۲ پی پل را به مبلغ يک ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار خريد.

در اين سرويس از نقل و انتقال پول بين دو حساب بانکی يا کارت اعتباری کارمزد دريافت می شود. پی پل بيش از ۷۰ ميليون مشترک دارد که می توانند به ۴۵ کشور پول بفرستند.

پيش بينی می شود امسال پی پل بيش از يک ميليارد دلار درآمد داشته باشد.

کارشناسان احتمال می دهند با آمدن گوگل به صنعت بانکداری اينترنتی، وابستگی درآمد اين شرکت به تبليغات کمتر خواهد شد. اين جستجوگر در سه ماهه اول سال جاری ميلادی تقريبا تمام درآمد يک ميليارد و ۲۶۰ ميليون دلاری خود را از آگهی های متنی به دست آورد.

کسانی که حراجهای سايت eBay را اداره می کنند، از خريداران بزرگ آگهی های گوگل هستند.

درحال حاضر ارزش گوگل به ۸۰ ميليارد دلار رسيده و بدين ترتيب اين شرکت اينترنتی بالاتر از تايم وارنر با ۷۸ ميليارد دلار می ايستد. اين رشد ارزش سهام در حالی اتفاق افتاده است که فروش ساليانه گوگل تنها به سه ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار رسيد که با درآمد ۴۲ ميليارد دلاری تايم وارنر قابل قياس نيست.

گوگل در حالی به با ارزش ترين شرکت رسانه ای جهان تبديل شده است که تنها ده ماه از عرضه سهام آن می گذرد. هنگامی که سهام گوگل اولين بار در اوت ۲۰۰۴ پذيره نويسی شد، ارزش آن ۸۵ دلار برای هر سهم تعيين شده بود.

گوگل برای تقويت سلطه خود بر بازار جستجوگرها ابتکارهای جالبی را اعلام کرده که يکی از آنها امکان جستجو در اينترنت به زبان رمانش است. تنها ۳۵ هزار نفر از ساکنان کوهستانهای جنوب شرقی سوئيس به اين زبان صحبت می کنند.

اين شرکت همچنين خبر داد که دارندگان موبايلهای برخوردار از خدمات اينترنت می توانند هنگام جستجو در اين سايت فقط نتايجی را مطالبه کنند که با مرورگرهای مخصوص گوشی تلفن همراه سازگار است.

تاکنون گوگل ترکيبی از خدمات پراکنده را مانند جی ميل برای ايميل و پيکاسا برای مبادله عکس ارايه داده است، اما رقبای اين شرکت آمريکايی محتوای خود را در يک صفحه شخصی عرضه کرده اند.

گوگل بيشتر درآمدش را از محل آگهی های متنی بدست می آورد که در کنار نتايج جستجوهايش نمايان می شود.

گوگل در ماه آوريل خبر داد که درآمدش در سه ماهه نخست سال جاری ميلادی شش برابر رشد کرده و به ۳۶۹ ميليون دلار رسيده است. اين شرکت اعلام کرد که کاربران بيشتری روی آگهی های جستجوگر گوگل کليک کرده اند و آگهی دهندگان بيشتری در آمريکا و ساير کشورها به تبليغات اينترنتی روی آورده اند.

سود خالص گوگل در سه ماه اول ۲۰۰۵ از ۶۴ ميليون دلار به ۳۶۹ ميليون دلار افزايش يافت و يک دلار و ۳۹ سنت را نصيب هر سهم کرد. در همين مدت، درآمد ناخالص اين شرکت آمريکايی از ۶۵۱ ميليون دلار به يک ميليارد و ۲۶۰ ميليون دلار بالغ شد.

 

 

 
 

مجتبی عباس نژاد

 

دوشنبه ٢۳ خرداد ،۱۳۸٤

 

 

 

با سلام

گوگل به پنج کتابخانه مهم جهان راه می يابد

گوگل محبوبترين جستجوگر اينترنتی جهان است

 

جستجوگر اينترنتی گوگل، با همکاری پنج دانشگاه و کتابخانه معتبر جهان کتابهای موجود در اين کتابخانه ها را به صورت آنلاين در اختيار علاقه مندان در سراسر جهان قرار می دهد.

قرار است تمام کتابهای موجود در دانشگاه های ميشيگان و استنفورد و بخشی از مجموعه کتابهای دانشگاه های هاروارد، آکسفورد و کتابخانه عمومی نيويورک در مجموعه کتابخانه آنلاين گوگل قرار گيرند.

برای ديجيتال کردن تمام کتابهای کتابخانه دانشگاه ميشيگان که بالغ بر هفت ميليون جلد است شش سال زمان لازم خواهد بود.

دانشگاه هاروارد 40 هزار کتاب و دانشگاه آکسفورد فقط کتابهايی که برای نخستين بار در قرن نوزدهم به چاپ رسيده و در کتابخانه بادلين نگهداری می شوند را در اختيار گوگل خواهند گذاشت.

يک سخنگوی دانشگاه آکسفورد در اينباره گفت که اين مجموعه شامل ديوان اشعار، رمان، رساله های سياسی و کتابهای هنری خواهد بود.

او ادامه داد :" آثار مهمی که ديگر چاپ نمی شوند و فقط در چند کتابخانه در سراسر جهان وجود دارند، از اين پس در اختيار همگان قرار خواهند گرفت."

کاربران فقط به فهرست و خلاصه آثاری که دارای کپی رايت هستند، دسترسی خواهند داشت.

فقط کتابخانه عمومی نيويورک به گوگل اجازه داده است که بخش کوچکی از مجموعه کتابهايی از اين کتابخانه را که دارای کپی رايت نيستند، در مجموعه خود بگنجاند.

سوزان ووجچيکی مدير اداره فرآورده های گوگل در اينباره گفت:" هدف از اجرای اين طرح بزرگ، باز کردن قفل گنجينه اطلاعاتی است که تاکنون به صورت آنلاين در دسترس نبوده است."

همچنين لينکهايی برای دسترسی به کتابخانه های عمومی برای قرض گرفتن کتابهای متعلق به آنها در اين طرح تازه گوگل موجود خواهد بود. گوگل برای در دسترس گذاشتن اين لينکها پولی دريافت نمی کند.

گوگل اعلام کرده است صفحات اسکن شده آثار اين کتابخانه ها که از طريق اين شرکت به صورت آنلاين قابل خواندن است حاوی آگهی های بازرگانی نخواهد بود ولی دارای لينکهای شرکت "آمازون" هستند.

جان ويلکين يکی از کتابدارهای کتابخانه دانشگاه ميشيگان که با گوگل همکاری می کند گفت:" اجرای اين طرح دنيا را تغيير می دهد. خيلی از مردم نگرانند که با آنلاين شدن کتابخانه، عمر کتابخانه های سنتی پايان خواهد يافت ولی ما بايد برای دادن جان تازه ای به کتابخانه ها اين کار را انجام دهيم."

چندی پيش گوگل جستجوگر تازه ای را با هدف بهبود دسترسی عمومی به مواد و آثار دانشگاهی و علمی راه انداخت.

 

 

 
 

مجتبی عباس نژاد

 

چهارشنبه ۱۸ خرداد ،۱۳۸٤

 

 

 

دوستان کتابدار به فکر جايزه پريسا باشيد.

با ياری خداوند متعال جايزه پريسا هرساله به تعدادی از کتابداران نمونه کشور تعلق خواهد گرفت . انتخاب نام پريسا برای اين جايزه زنده نگه داشتن ياد و خاطره همکار و دوست عزيزمان  پريسا شيخ الاسلامی دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی است . پريسا در اين راه صاحب قدم بود ولی ناباورانه ما تنها نهاد و با آرامش خيال به خدا پيوست .

امروز با  استعانت از خداوند متعال از تمامی کتابداران و کتابدوستان عزيز دعوت ميکنيم تا برای همياری و مشارکت در هر چه بهتر برقرار نمودن اين جايزه ما را ياری نماييد.

با تشکر

 
 

مجتبی عباس نژاد

 

چهارشنبه ۱۸ خرداد ،۱۳۸٤

 

 

 

با سلام

ادامه معرفی سايتهای فارسی

®سینما

 

نما 30

معرفي جديدترين فيلم هاي هنري و سينما

برداشت دوم

نقد و بررسي سينماي جهان

nedaaa

همه چيز درباره نيكولاس كيج

فيلم هاي مخملباف

اطلاعات فيلم هاي مخملباف

مجيد مجيدي

سايت رسمي مجيد مجيدي

عباس کيارستمي

فيلموگرافي عباس کيارستمي

سینما ایران

سایت سینمایی سینما ایران

کارگردانان و بازيگران

بيوگرافي کارگردانان و بازيگران ايران

سیما فیلم

سایت موسسه سینمایی سیما فیلم

iran actor

معرفی آثار سینمایی و بازیگران ایران

انجمن سینمای  ایران

انجمن سینمای جوانان ایران

تابلو

همه چیز به جز سینما

بنیاد سینمایی فارابی

بنیاد سینمایی فارابی

گالری فیلمهای ایرانی

گالری فیلم های ایرانی

مرکز سینمایی سوره

مرکز سینمایی سوره

halehhomapour

اخبار سينماي ايران

ماهنامه سینمایی

ماهنامه سینمایی

فیلمهای ایران

فیلم های ایران

eshghecinema

عشق سينما

سینمای هند

سینمای هند

سینمای هند

آخرین اخبار و اطلاعات از سینمای هند

مجله تخصصی انیمیشن

مجله تخصصی انیمیشن

ماهنامه تخصصی تاتر

ماهنامه تخصصی تاتر

دنیای تصویر

دنیای تصویر

naghibiسینما در

اخبار و مقالات درباره سینما و فیلم ها و نکات سینمایی

خانواده مخملباف

سايت خانواده مخملباف - گالري ها - مقالات - کتاب ها

بهمن قبادي

سايت رسمي بهمن قبادي - به همراه فيلموگرافي و گالري ها

اخبارسینما درجام جم

( اخبار سینما و تئاتر( در قسمت اخبار سینمایی سایت روزنامه جام جم

IranAnimation

اخبار و آموزش هایی در زمینه انیمیشن و نمونه انیمیشن های ایرانی و نیز تاریخ انیمیشن ایران

پرده آبی

وبلاگ تخصصی سینمای ایران دارای جدیدترین اخبار و اطلاعات از سینمای ایران و فیلم های سینمایی و نقد و بررسی آن ها

_ ادبیات و زبان ها §

ادبیات

 

زبان و ادبيات فارسی

سايت رسمی شورای گسترش زبان و ادبيات فارسی، زير نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

فرهنگستان

سایت رسمی فرهنگستان زبان و ادب فارسي

چهره های ماندگار

خاطرات و نوشته های بزرگان ایران

مشاهیر ادبی

مشاهیر ادبی ایران

blissbat

ادبیات فارسی

ضرب المثل

ضرب المثل های فارسی

farsinet-zarbomasal

ضرب المثل هاي مشهور ايران

ضرب المثل

ضرب المثل های ایرانی با لهجه تهرانی

Ferdowsi kings

حماسه شاهان از فردوسي به زبان انگليسي

مجله زبان و ادبیات

مجله زبان و ادبیات در سایت رشد - وابسته به آموزش و پرورش

7sang

هفت‌سنگ مجله‌ا‌ی اينترنتی‌است که هر دوهفته‌يکبار جمعه‌ها در زمينه اجتماعی -هنری -ادبی منتشر می‌شود

شعر §

 

ifrance-molana

ديوان شمس تبريزي

okonlife

رباعيات عمرخيام

rumionfire

مولا نا جلال الدين محمد مولوي رومي

mehrargham-books

شاهنامه فردوسي ، رباعيات خيام ، ديوان حافظ

belvedere

دكلمه شعر شاعران معاصرايران

geeges-shahnameh

متن شاهنامه فردوسي به فارسي

irib-hafez

ديوان كامل حافظ

iranfo-hafez

فال حافظ با صوت

iranian-abusaeed

ابوسعيد ابوالخير(شاعر)

iranian-babataher

بابا طاهر عريان (شاعر)

hafez

ديوان كامل حافظ همراه با فال

hafizonlove

حافظ

حافظ

فارسی و انگلیسی ::: دیوان حافظ ،خواجه شمس الدین محمد شیرازی ( 1389-1326 میلادی) ه

فروغ

اشعار و نوشته های فروغ

سهراب

سهراب سپهری - اشعار و آثار

فروغ  فرخزاد

اشعار فروغ فرخزاد

احمد شاملو

اشعار احمد شاملو

سیمین بهبهانی

اشعار سیمین بهبهانی 

سهراب سپهری

اشعار سهراب سپهری

اخوان ثالث

اشعار مهدی اخوان ثالث - م. امید

فریدون مشیری

اشعار فریدون مشیری

www.rumionfire.com

اشعار مولانا ، مرتبأ در حال پر محتواتر شدن است. به فارسي و انگليسي

hafizonlove

ديوان حافظ ، به فارسي و انگليسي . همچنين اشعار به صورت نستعليق هم موجود است

شاهنامه فردوسى

متن كامل شاهنامه اثر جاويدان فردوسى طوسى

www.okonlife.com

رباعيات عمر خيام - فارسي - انگليسي - آلماني + بيوگرافي

عمر خیام

Edward FitzGerald  انگلیسی ::: رباعیات عمر خیام (1122-1048 میلادی) ترجمه شده توسط

مولانا

گزیده اشعار مولانا جلاالدین محمد بلخی ( 1273-1207 میلادی) ه

رباعيات خيام

رباعيات عمر خيام - فارسي - انگليسي

زندگي مولانا

زندگي - کار ها و اشعار مولانا

دربارهمولانا

بناشده بر اساس تحقيقات شهرام شيوا،مترجم مولانا

متن کامل رباعيات خیام

متن کامل رباعيات خیام به زبان انگليسي

اشعار مولانا

اشعار مولانا به فارسي و انگليسي - آلبوم عکس

اشعار مولانا

اشعار مولانا به فارسي و انگليسي - آلبوم عکس ومينياتور

مباحثي از مولانا

مباحثي از مولانا

بانک شعر هاي جدید

بانک شعر هاي شاعران نو پا

مولانا

سايت مربوط به مولانا - رقص سماء - تشريفات مذهبي

مولانا - روزشمار زندگي

مولانا جلال الدين رومي - روزشمار زندگي

شاعران کهن ايران

مقالات و بيوگرافي هايي از شاعران کهن ايران

اشعار و زندگي حافظ

اشعار و زندگي حافظ - دوزبانه

شاهنامه

شاهنامه در دو زبان - تحقيقات درباره فردوسي

ترجمه هاي اشعار نو

شامل ترجمه هاي اشعار نوي فارسي

صادق هدايت

بيوگرافي ، عکس ها و مقالاتي از صادق هدايت

فارسی ترجمه اشعار

اشعار فارسي ترجمه شده به انگليسي

شعر معاصر و کلاسيک

لينک ها ، وترجمه هاي گوناگون از شعر معاصر و کلاسيک

شعر و نثر معاصر 

شعر و نثر معاصر فارسي به زبان انگليسي

اشعار ايراني

اشعار ايراني

پروین اعتصامی

دیوان پروین اعتصامی ( 1941-1906 میلادی) ه

نیما یوشیج

اشعار نیما یوشیج - علی اسفندیاری

آموزش شاعری

آگر توانایی سرودن شعر را ندارید این فایل را دانلود کنید

batigol

اشعار و بيوگرافي فريدون فروغي

behrooznaj

بانک کتاب های شعر فارسی

داستان ¨

 

صادق هدایت

داستان های صادق هدایت ( 1951-1903 میلادی) ه

شاملو

فارسی و انگلیسی ::: زندگینامه،اشعار، نوشته ها، کتاب ها و آثار به جا مانده از احمد شاملو

شاملو ارگ

زندگینامه،اشعار، نوشته ها، کتاب ها و آثار به جا مانده از احمد شاملو

قصه های فارسی

قصه های اصیل ایرانی

داستان گو

وبلاگی دارای داستان های داستان گو

شهريار کوچولو

داستانی از آنتوان دو سن‌تگزوپه‌ري برگردان احمد شاملو

وقتي مينا از خواب بيدار شد

داستانى از مديا کاشى‌گر

ملا نصر الدین

داستان های ملا نصر الدین

مادام گرگه

داستانی از گلي ترقي

از پشت پنجره از پشت ماه

داستانى از حسين نوش آذر در سايت ايرانيان

داستان داوود

داستانى از حسين نوش‌آذر در سايت ايرانيان

نامه‌ئی از تيمارستان

داستانی از شيدا

داش آكل

نوشته‌ی صادق هدايت

دريا پري، كاكل زري

نوشته‌ی گلي امامي

صداخونه

نوشته‌ی غلام‌حسين صديقي

بيرون

نوشته‌ی شهريار مندني‌پور

تيرباران

نوشته‌ی سعيد طباطبايي در کارنامه

iranian poetry

اشعار ایرانی

persianpoema

لينک ها ، وترجمه هاي گوناگون از شعر معاصر و کلاسيک

toomar

سایت اشعار لیلا فرجامی با بیوگرافی

poeticguerrillas

ترجمه های اشعار نوی فارسی

heshmats

آموزش داستان نویسی

زبان شناسی

 

تاریخ زبان

زبان شناسی و تاریخ زبان

جوجه زبانشناس

آموزش هایی از زبان شناسی در اولین وبلاگ تخصصی زبان شناسی

younesspace

مطالبی برای بالا بردن سطح علمی روزنامه نگاران و مطبوعات و رسانه ها

  دنبليد

 زبانشناسي و تاريخ زبان ها آشنايي با شعر انگليسي آموزش زبان انگليسي نمونه هاي ترجمه سخن آزاد و بسياري از عنوان هاي ديگر در تارنماي دنبليد.

 

 

 
 

مجتبی عباس نژاد

 

دوشنبه ٩ خرداد ،۱۳۸٤

 

 

 

با سلام به دوستان عزيز

بعد از مدتها با يک مقاله به سراغتون اومدم ، البته شايد در سايتهای ديگر نيز با اين مقاله بر خورد کرده باشيد اما چون موضوع جديدی و کمتر کارشده خواستم در اين باره بيشتر تلاش بشه.

همچنين از جناب آقای محسنی که هميشه در مقولات جديد کتابداری و اطلاع رسانی از صاحب نظران کشور بشمار ميآيند نيز تشکر نمايم.

 

Top of Form

Bottom of Form


اقتصاد اطلاعات

[ 06 Dec 2004 ]   [ نويسنده (گان) : حميد محسني ]   [ انسان گلوبال ]


چکيده :

امروزه اطلاعات و فن آوري اطلاعات آنچنان بر جنبه هاي مختلف زندگي سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي افراد و اجتماعات تاثير گذاشته است كه نمي توان از آن غفلت نمود. تاثير اطلاعات و فنآوري اطلاعات هم از جهت ايجاد فرصتهاي طلايي جديد و هم از نظر چالشهاي سازماني قابل مطالعه است . بدون شك جهاني شدن اقتصاد ، دسترسي به آن جوامع صنعتي و پيشرفته را به جامعه اطلاعاتي و اقتصادي آنها را از اقتصاد صنعتي به اقتصاد مبتني بر خدمات اطلاعاتي و دانش تبديل كرده است . فرآيند توليد و مديريت شركتهاي و سازمانها به شدت متحول شده اند و سازمانها و شركتهاي مجازي به وجود آمده اند .

کليد واژه ها :اقتصاد؛ اطلاعات؛ اقتصاد اطلاعات

متن مقاله :

امروزه اطلاعات و فن آوري اطلاعات آنچنان بر جنبه هاي مختلف زندگي سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي افراد و اجتماعات تاثير گذاشته است كه نمي توان از آن غفلت نمود. تاثير اطلاعات و فنآوري اطلاعات هم از جهت ايجاد فرصتهاي طلايي جديد و هم از نظر چالشهاي سازماني قابل مطالعه است . بدون شك جهاني شدن اقتصاد ، دسترسي به آن جوامع صنعتي و پيشرفته را به جامعه اطلاعاتي و اقتصادي آنها را از اقتصاد صنعتي به اقتصاد مبتني بر خدمات اطلاعاتي و دانش تبديل كرده است . فرآيند توليد و مديريت شركتهاي و سازمانها به شدت متحول شده اند و سازمانها و شركتهاي مجازي به وجود آمده اند . فن آوري اطلاعات بسياري از محدوديتهاي زماني و جغرافيايي را از بين بده است و افراد و سازمانها بدون توجه به مرزهاي جغرافيايي مي توانند با هم ارتباط برقرار كنند و به مبادله اطلاعات بپردازند. سيستمهاي اطلاعاتي ، ارتباط دوربرد و شبكه ها تحولات و دگرگونيهاي اساسي در توليد كالا و خدمات ، بازرگاني، بازريابي، فروش ، تبليغ و مديريت دسترسي به اطلاعات به وجود آورده اند. انقلاب اطلاعات كه از قرن بيستم شروع شده است ، تغييرات شگرفي را در نيروي كار به وجود آورده است و نيز حرفه ها و خدمات جديدي ظهور كرده اند كه به توليد ، توزيع يا كار با دانش و اطلاعات وابسته اند ، به طوري كه بيش از 60 درصد توليد ناخالص ملي و حدود 55 درصد نيريو كارگري آمريكا به اطلاعات و دانش وابسته است (صفحه 3 همين كتاب(

در تعريف اقتصاد به عنوان يك علم توافق نظر كلي وجود ندارد. عده اي آن را مطالعه و بررسي توليد ، توزيع، و مصرف ثروت در يك جامعه انساني دانسته اند و گروهي ديگر آن را علم استفاده از منابع كمياب به منظور نيل به هدف رفاه اجتماعي براي جامعه بشري. در مورد اينكه اقتصاد به عنوان يك علم مطرح است يا هنر نيز بين صاحبنظران اختلاف وجود دارد . عده اي معتقدند هنگامي كه عملكردهاي اقتصادي با استفاده از رياضيات توجيه گردند. اقتصاد به عنوان يك علم مطرح است و بعضي ديگر معتقدند زماني كه از فلسفه و منطق براي توجيه مسايل اقتصادي استفاده كنند، اقتصاد به عنوان يك هنر مطرح خواهد بود. هر تعريفي را براي اقتصاد بپذيريم، مباحث اقتصادي مربوط به هر كالا يا خدمات به طور عمده شامل سرمابه گذاري، توليد، قيمت گذاري، بازاريابي، تبليغ، توزيع وفروش مصرف درآمد، شركتها، اشتغال و ساير مواردي است كه معمولاً در متون اقتصادي مطرح مي گردند. بر اين اساس اقتصاد اطلاعات مطالعه و بررسي توليد ، توزيع، بازاريابي ، قيمت گذاري، فروش، مصرف و كليه درآمدهايي است كه به طور مستقيم يا غير مستقيم از طريق توليد ، انتشار، فروش ، ذخيره ، پردازش، و دسترسي به اطلاعات حاصل مي شود. اطلاعات و دسترسي به آن چنان ارزش و اهميتي داردكه يكي از اركان اساسي توسعه و محور تصميم گيري در تمامي سطوح سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي است و به همين دليل هر سال سرمايه هاي هنگفتي براي تحقيق، توليد، انتشار، فراهم آوري، سازماندهي، ذخيره، بازيابي، اشاعه و دسترسي به آن صرف يم گردد و به عنوان كالايي با ارزش خريد و فروش مي گردد و بسياري از خدمات و صنايع پيچيده براي ذخيره، پردازش، انتقال و دسترسي به آن به وجو آمده اند و بسياري از كشروهاي پيشرفته بريا جذب اين بازار برنامه ريزي دقيق و سرمياه گذاري هنگفتي را انجام داده اند. اينترنت كه پديده اي جديد در فن آوري اطلاعات مي باشد،‌بر اساس بررسي دانشگاه تگزاس، حدود 300 ميليارد دلار درآمد در سال 1998 براي آمريكائيان داشته است . در حالي كه اقتصاد جهاني سالانه به طور متوسط 8/3 درصد و در آمريكا 8/2 درصد رشد دارد ، اقتصاد اينترنت به تنهايي در آمريكا به طور متوسط 5/174 درصد از سال 1995 تا 1998 رشد داشته است و در اين مدت كوتاه از صنايع قديمي و قدرتمندي جون انرژي (223 ميليارد دلار درآمد سالانه)، اتومبيل (350 ميليارد دلار) و ارتباطاطت راه دور (270 ميليارد دلار) در آمريكا پيشي گرفته است . در حالي كه كشور آرژانتين از لحاظ درآمد ناخالص ملي در رتبه نوزدم در جهان مي باشد، درآمد حاصل از اينترنت در آمريكاه به تنهايي بيشتر از درآمد ناخالص ملي كشور آرژانتين مي باشد . اطلاعات، فنآوريهاي اطلاعات و ارتباطات به گونه اي توسعه و اهميت يافتند كه اين عصر را عصر اطلاعات، ارتباطات و رايانه خوانده اند و خدمات و مشاغل زيادي را به خود جذب كرده است . براي مثال : بر اساس مطالعه و پيش بيني دانشگاه تگزاس تا سال 1998 تنها در بخش فن آوري اينترنت000/200/1 نفر شاغل بوده اند كه عمدتاً شغلهاي جديدي هستند . در انتشار و توزيع يك كتاب افرادي چون نويسنده،‌مترجم، ناشر، ويراستار، حروفچين، نمونه خوان، صفحه آرا، گرافيست ، ليتوگراف، چاپچي، صحاف، مراكز پخش ، كارگزاران و كتابفروشيها به طور مستقيم در ارتباطند. همچنين صنايع زيادي چون كاغذ ، چاپ، سخت افزارها و نرم افزارهاي رايانه اي نيز مستقيم و يا غير مستقيم به آن مربوط مي شوند . همچنين حرفه ها و مشاغل جديد ديگري چون فروشگاههاي الكترونيكي كتاب (مانند آمازون) ، توليد كنندگان و توزيع كننگان كتابهاي الكترونيكي نيز جزئي از اقتصاد كتاب محسوب مي شوند كه خود بخشي از اقتصاد اطلاعات مي باشد . كشور آلمان در سال 1996، صرفنظر از ساير منابع اطلاعاتي ، تعداد 71515 عنوان كتاب چاپ اول منتشر شده است . اين بدان معني است كه نوسيندگان ، ناشران، و مشاغل و خدامت زيايدي در اين كشور به فعاليت مشغول بوده اند، به طوريكه تنها ارزش پشت جلد كتابها 9 ميليارد دلار يا معادل 900 ميليارد تومان ميباشد. آمار منتشر شده از سوي انجمن ناشران آمريكا حاكي از فروش 000/300/033/23 دلار كتاب در سال 1998 مي باشد . بر اساس آمار منتشر شده سال 1998 شركت ميكروسافت، كه تنها به توليد نرم افزار هاي رايانه اي مي پردازد، 25183 نفر را به طور تمام در اختيار داشته است و در آمد خالص اين شركت در همان سال 000/000/360/11 دلار بوده است كه نسبت به سال پيش 54 درصد رشد داشته است. سفارش و تهيه ، سازماندهي ، حفاضت ، نگهداري، ذخيره ، پردازش و اشاعه اطلاعات، موجب تاسيس نهادها و شركتهايي چون كتابخانه، مراكز اطلاعات و اطلاع رساني ، بانكهاي اطلاعاتي، شركتهاي توليد انواع نرم افزار و سخت افزار و خدمات رايانه اي و بسياري ديگر از اين قبيل شده است . شبكه هاي اطلاعاتي عظيمي چون اينترنت به شدت در حلا دگرگون ساختن ارتباطات فرهنگي، اجتماعي ، اقتصادي و … است و ارزش و اهميت اطلاعات و دسترسي به آن را دو چندان نموده است. مشاغل و خدمات جديدي را به وجود آورده و مرزهاي مكاني و زماني را در دسترسي به اطلاعات از بين برده است . كشورهاي پيشرفته با استفاده از فن آوري سنجش از راه دور و ماهواره اي به بسياري از اطلاعات اقتصادي و نظامي ساير كشروها دسترسي دارند و با استفاده از اين اطلاعات ، كه بسيار گران قيمت نيز هستند، روابط اقتصادي و نظامي خود را با ديگر كشورها تنظيم مي كنند.
با استفاده وسيع از فن آوريهاي جديد، اطلاعات به عنوان مواد خام به شكلهاي مختلف مورد داد و ستد قرار مي گيرد. مي توانيد دوره و شماره اي خاص از يك مجله را تصور كنيد كه گاهي به صورت چاپي و زماني به شكلهاي مختلف الكترونيكي (بر روي صفحه ارزان، صفحه فشرده يا سي.دي، دي.وي.دي. و اينترنت) مورد معامله قرار گيدر. مراكز چكيده نويسي و توليد پايگاههاي اطلاعاتي مقالات همين مجله را به صورت ديگري بسته بندي و به مشتريان خود عرضه مي نمايند . ميزبانها اطلاعات آن را به صورت پيوسته و از طريق شبكه هاي رايانه اي در اختيار كاربران خود قرار مي دهند. و به ازاي هر بار بازيابي مقاله اي خاص هزينه اي دريافت مي نمايند. هزينه دريافت اين خدمات ممكن است بر ساسا ميزان ركورد بازيابي شده ، زمان اتصال و يا حتي سرعت انتقال اطلاعات باشد . متن كامل مقالات مجله مزبور زماني ديگر توسط مراكز خدمات تحويل مدرك بارها فروخته مي شود . با توجه به پيشرفتهاي اخير در توليد ، دخيره، بازيابي و انتقال اطلاعات ، بسياري از ناشران و مراكز خدمات تحويل مدرك نوعي ديگر از تجرات اطلاعات مربوط به همان مجله را رونق داده اند. تمامي خدمات مربوط به اشتراك، سفارش، دريافت، مسايل مالي و .. يك مجله از طريق اينترنت نيز صورت مي پذيرد و كاربر مي توان بهصورتهاي مختلف اطلاعات يك مجله را از طريق اينترنت و از كانالها و شركتهاي متفاوت دريافت نمايد: اطلاعاتي چون فهرست مندرجات، چكيده مقالات، خدمات آگاهي رساني جاري، اشاعه اطلاعات گزيده، دريافت متن كامل مجله ، دريافت متن كامل يك مقاله خاص و غيره. هر كدام از اين خدمات داراي نرخها و سيستمهاي قيمت گذاري جداگانه اي هستند.
به اين ترتيب نه تنها اطلاعات را به عنوان يكي از عوامل توليد در كنار عواملي جون كار، زمين و سرمايه قرار مي دهند كه در تمامي عرصه هاي فرهنگي ، اجتماعي ، اقتصادي و سياسي به عنوان عنصري اساسي و تاثير گذار رخ مي نمايد، بلكه خود موجب رونق صنايع اطلاعاتي، ارتباطي و ساير صنايع مرتبط با اطلاعات نيز شده است: به طوري كه بدون حضور اطلاعات بسياري از اين صنايع ارزش وجود خود را از دست خواهند داد.
به طور خلاصه، براي توليد، تهيه، سزاماندهي، ذخيره ، پردازش و دستري به اطلاعات فعاليتها ، خدمات و مشاغل زيادي به طور مستقيم يا غير مستقيم در ارتباطند كه بخشي از اقتصاد اطلاعات محسوب مي شوند. بريا مثال آن دسته از رايانه، سخت افزارها، نرم افزارها و مشاغلي كه بريا توليد و توزيع كتاب به كار رفته مي شوند، جزيي از اقتصاد اطلاعات محسوب مي شوند.
عليرغم آنكه اقتصاد اطلاعات در كشروهاي صنعتي و پيشرفته به خوبي از اهميت برخوردار است و اين كشورها برنامه ريزيهاي وسيعي را براي كسب درآمد از اين رهگذر شروع كرده اند، ولي در كشورهاي جهان سوم و در حال توسعه از جمله ايران اهميت آن به خوبي درك نشده است و يا هنوز زير ساختتهاي لازم براي توسعه اين بخش از اقتصاد وجود ندارد . در اينجا سعي مي شود در بخشهاي مختلف به طور مختصر به چشم اندازهاي اقتصادي اطلاعات اشاده گردد.

فن آوري اطلاعات

تكنولوژي اطلاع رساني / اطلاعاتي مجموعه ابزارها، ماشينها، دانش فني، روشها و مهارتهاي استفاده از آنها در توليد ، داد و گرفت ، پردازش، انباشت، بازيافت، جابه جايي، انتقال و مصرف اطلاعات است، از ساده ترين تا پيچيده ترين، و از ولتيترين تا پيشرفته ترين مراحل اطلاعاتي. با اين تعريف تمامي سخت افزارها مانند رايانه و لوازم جانبي آن و همچنين ابزارهاي ارتباط دوربرد، شبكه هاي اطلاع رساني، اينترنت، و نيز بسيار از نرم افزايها ديگر كه براي ذخيره، پردازش ، آماده سازي، بازيابي و مصرف اطلاعات به كار مي روند در اين رده قرار مي گيرند. همانگونه كه قبلاً نيز اشاره شد اين بخش از صنعت اطلاعات به سرعت در حال گسترش و دگرگوني است و ميليادها دلار درآند هر ساله عايد شركتهايي مي شود كه در اين بخش فعاليت دارند . هر چند توليد سخت افزايهاي اطلاع رساني در ايران به كندي در حال پيشرفت استو در مقايسه با كشورهاي پيشرفته فاصله زيادي را شاهد هستيم، ولي مديريت سخت افزار توليد نرم افزار بخشي از فن آوري اطلاعات است كه با برنامه ريزي دقيق مي توان از طريق آن درآمدهاي زيادي را نصيب شركتها و كشور كرد . توليد وفروش اين نرم افزارها مي توان در سطح ملي و بين المللي باشد. در سطح ملي نرم افزارهاي خوب موجب استفاده بهنيه از سخت افزارهاي موجود براي دسترسي به اهداف سازماني و فردي نيز مي گردد، كه بريا آن هزينه هاي زيادي صرف شده است . براي مثال : توليد يك نرم افزار ذخير و بازيابي اطلاعات براي كتابخانه ها موجب صرفه جويي در هزينه، سرعت دسترسي به اطلاعات ، افزايش كيفي دسترسي به اطلاعات ، صرفه جويي در نيروي انساني، مديريت مناسبتر بر مجموعه و بسياري از مزاياي ديگر مي شود . كافي است بار ديگر اشاره كنيم كه در آمد خالص شركت مايكروسافت كه فقط به توليد نرم افزار مي پردازد در سال 1998 معادل 000/000/360/11 دلار بود ه است و نسبت به سال قبل 54 درصد رشد داشته است. و يا انترنت در سال 1998، 000/000/000/300 دلار درآمد براي آمريكاييان داشته است و از سال 1995 دشدي معادل 5/174 درصد داشته است.

اشتغال

هر چند رشد صنعت اطلاعات موجب كاهش نياز به نيروي انساني در بسياري از بخشهاي توليد و خدماتي شده است ، ولي خود موجب ايجاد بسيار از شغلهاي جديد نيز شده است . براي مثال در اواخر دهه 1980 در كشور آفريقاي جنوبي در بخش اطلاع رساني 000/000/2 نفر شاغل بودند . و يا در سال 1998 در ايالات متحده آمريكا 000/200/1 نفر فقط در بخش اينترنت شاغل بودند. اگر در نظر بگيريم به طور متوسط حداقل دو نفر ( با توجه به تيراژ در ايران ) به طور مستقيم و غير مستقيم براي توليد ، توزيع و مصرف يك كتاب درگير باشند، افزايش عناوين و تيراژ كتاب و ساير منابع اطلاعاتي مي تواند در ايجاد شغل جديد بسيار موثر بشاد . بنابراين رشد توليد كتاب و ساير منابع اطلاعاتي نه تنها فعاليت فرهنگي و علمي است كه موجب ارتقاي سطح آگاهي و دانش مردم و كاهش بزهكاريهاي اجتماعي مي شود ، بلكه فعاليتي اقتصادي نيز محسوب مي شود . صنايع كاغذ سازي: فن آوري اطلاعات : تاليف و ترجمه ، حروفچيني ، نمونه خواني، ويراستاري ادبي و علمي، صفحه آرايي، فيلم و زينك، صحافي، چاپ، ناشران، كتابفروشي، توزيع عمده كتاب و سيار منابع اطلاعاتي چاپي و الكترونيكي : كتابخانه ها: توليد ، اطلاعات و اطلاع رساني است و جزئي از اقتصاد اطلاعات مي توانند محسوب شوند.

توليد توزيع و فروش اطلاعات

اطلاعات منبع اصلي تصميم گيري است و آنچنان اهميتي استراتژيك دارد كه آن را قدرت مي دانند. تصميم گيري درست و به موقع و برنامه ريزي كوتاه مدت و بلند مدت در مسائل اقتصادي، سياسي، فرهنگي، اجتماعي و ساير موارد مربوط به يك سازمان، شركت ، و يا در سطح ملي و بين المللي به اطلاعات مناسب و درست بستگي دارد و عدم دسترسي به آن خسارتهاي اقتصادي و مالي فروان و در بعضي مواقع جبران ناپذيري با به جاب خواهد گذاشت. توليد و انتشار اطلاعات علمي – فني ، اقتصادي، آماري و يا ساير اطلاعات مورد نياز و دسترسي به آن جزئي جدايي ناپذير از حيات اقتصادي يك كشور مي باشد. به طوري كه شركتهاي موفق وبين المللي براي رقابت در بازار و توليد محصول جديد و يا بهنيه سازي آن ميلياردها دلار صرف تحقيق و پژوهش مي نمايند. براي مثال صنايع داروسازي در آلمان سالانه بيش از 000/000/000/50 دلار براي تحقيق و پژوهش هزينه مي كنند . اطلاعات نوعي مواد خام است كه در كالاهاي ساخته شده موجود بوده و توليد كالا به وجود آن بستگي دارد. كالاهاي ساخته شده از بسياري جهات اطلاعات منجمد محسوب مي شوند. در جهان امروز با توجه به حجم اطلاعات منتشر شده ، بدون سازماندهي و پردازش اطلاعهات دسترسي به بسياري از اطلاعات عملاً ناممكن است. به همين دليل سازماندهي، ذخيره، پردازش و توليد پايگاههاي اطلاعاتي و اشاعه آن بين متقاضيان اطلاعات، حرفه ها و مشاغل زيادي را به خود اختصاص داده است و از اين راه بسياري از سازمانها و شركتهاي انتفاعي و غير انتفاعي درآمدهاي هنگفتي را نصيب خود مي سازند. براي مثال كتابخانه ملي بريتانيا در سال 1998 روزانه بيش از 14000 مقاله به افراد متقاضي در سراسر دنيا ارسال كده است و از را ه درآمد سرشاري را نصيب خود كرده است . اين خدمات بخشي از فروش ساليانه كتابخانه ملي بريتانيا است و شامل فروش نرم افزار، پيگاههاي اطلاعاتي، خدمات مرجع و ساير خدمات جنبي ديگر نمي شود . نكته بسيار قابل تامل در فروش اطلاعات، در مقايسه باساير كالاها، اين است كه يك قلم از اطلاعات پس از يك بار فروش مجدداً نيز قابل فروش است . براي مثال يك مقاله ممكن است دهها بار فروخته شود چكيده آن به صورتي ديگر به فروش برسد در قالب فهرست مندرجات، خدمات آكاهي رساني جاري و اشاعه گزينشي اطلاعات به فروش برسد؛ و … به كارگيري رايانه و شبكه هاي اطلاع رساني به خصوص اينترنت توليد ، سازماندهي و دسترسي به اطلاعات را متحول نموده است و مشاغل و شركتهاي جديدي را درگير نموده است . ناشران، مراكز خدمات تحويل مدرك و ميزبانان پايگاههاي اطلاعاتي از اين طريق به توليد ، بازريابي، فرورش و انتقال پاره هاي مختلف اطلاعاتي به مشتريان خود مي پردازند و افراد متقاضي اطلاعات حتي در منازل خود نيز مي توانند به اطلاعات مورد نياز دستري پيدا كنند. آنها براي هر جزء از اطلاعات و خدماتي كه ارائه مي نمايند هزينه دريافت مي كنند و مشتريان نيز با توجه به كيفيت و سرعت دسترسي به اطلاعات موجود در اين سيستمها به صورت روزانه و در بعضي مواقع حتي دقيقه اي روزآمد مي شوند و بدين ترتيب جاذبه هاي فراواني براي دسترسي به بسياري از اطلاعات به وجود آورده اند. با توجه به حجم زياد اطلاعات، واحد اطلاعات از يك كتاب ، مجله و به طور كلي از يك واحد كلي تر به جزئي از يك كتباب ، مجله و حتي قسمتي از يك مقاله و واحدي جزئي تر تبديل شده است و پايگاههاي اطلاعاتي زيادي بر اين اساس توليد و به بازار عرضه شده است . بسياري از محققان و جويندگان اطلاعات به جاي مراجعه به قفسه هاي كتابخانه و يا ساير واحدهاي نگهداري اطلاعات ابتدا به اين پايگاهها مراجعه و پس از انتخاب اوليه در اين پايگاهها بريا تهيه متن كامل مطلب مورد نياز به كتابخانه يا سيار واحدهاي نگهداري اطلاعات مراجعه مي كنند. بعضي از اين پايگاههاي اطلاعاتي استفاده كننده را مستقيماً به سايتي كه مقاله در آنجا موجود است متصل مي كنند و وي مي توان مطلب مورد نظر خود را مطالعه ، نسخه برداري و يا سفارش نمايد. بسته بندي مجدد و توليد اطلاعات سفارشي و ارائه سريع آن به متقاضيان، فعاليت ديگري است كه در حال توسعه است . توليد و توزيع اطلاعات به صورت الكترونيكي به خصوص از طريق اينترنت و نيز ارتباط مستقيم محققان با يكديگر و مبادله مستقيم و سريع اطلاعات و همچنين تشكيل گروههاي مباحثه و گروههاي خبري وساير روشهاي دسترسي به اطلاعات ، رفتار هاي اطلاع يابي محققان و دانشمندان را به شدت تحت تاثير قرار داده است . و ناشران را به چاش فراخوانده است. بسياري از شركتها و سازمانها معاملات تجاري، خريد و فروش و حتي پرداختهاي مالي مربوطه را از طريق اين نظامها و شبكه هاي اطلاع رساني انجام مي دهند . تجارت الكترونيكي چشم انداز جديدي است كه بسياري از شركتهاي معتبر را به سوي خود جلب نموده است.
به طور خلاصه در عصري كه آن را با نامهاي گوناگون عصر اطلاعات ، عصر كامپيوتر، عصر ارتباطات و عصر ماهواره مي نامند، يك يز به عنوان نقطه اشتراك تمامي اين نامگذاريها وجود دارد و آن اين است كه قطعات اطلاعات در پيكره اين ابزارها مبادله مي گردد. بدون حضور اطلاعات اين ابزارها ارزش وجود خود را از دست خواهند داد . توليد و دسترسي به موقع به اطلاعات سياسي، اقتصادي ، علمي – فني و ساير اطلاعات مورد نياز موجب تصميم گيري خردمندانه است و قدرت محسوب مي شود به همين دليل سرمايه هاي هنگفتي براي توليد، ذخيره، پردازش و دسترسي به اطلاعات صرف مي گردد و صنايع اطلاعاتي و اقتصاد اطلاعات با نرخ رشدي شگفت آور در حال دگرگون كردن موازنه هاي اقتصادي است . صنايع پيچيده و ظريف بيش از پيش به اطلاعات و فن آوري اطلاعات وابسه است. اطلاعات نوعي مواد خام است كه در كالاهاي ساخته شده موجود بوده و توليد كالا به وجود آن بستگي دارد . كالاهاي ساخته شده از بسياري جهات اطلاعات منجمد محسوب مي شوند.

حميد محسني
عضو هيات علمي مركز اطلاعات و مدارك علمي وزارت كشاوري

باز چاپ مطالب سایت آینده‌نگری با ذکر منبع آزاد می‌باشد
[ http://www.ayandehnegar.org ] [ info@ayandehnegar.org ] [ ©Ayandehnegar 1995 ]

 

 

 

 
 

مجتبی عباس نژاد

 

 
مجتبی عباس نژاد


نویسندگان
مجتبی عباس نژاد

آرشیو وبلاگ
بهمن ٩٤
بهمن ٩۳
خرداد ٩۱
آبان ٩٠
اسفند ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
آبان ۸٦
بهمن ۸٥
دی ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
آذر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
شهریور ۸۳
امرداد ۸۳

لینک دوستان
دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
پرشين وبلاگ
ليست وبلاگ هاي فارسي
قالب وبلاگ
اخبار ايران
اخبار ICT
تفريحات اينترنتي
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی
persianblog fans

شمارنده وبلاگ


خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
Persian Blog

 
[ منزل | قديما | تماس ]  
مجتبی عباس نژاد