جامعه کتابداران دانشگاهی ایران ISAL


منزل
تماس
 

سه‌شنبه ۸ شهریور ،۱۳۸٤

 

 

 

گوگل هم خدمات محاوره اينترنتی عرضه کرد

 

گوگل، يکی از سرشناس ترين و بزرگترين شرکت های تجاری اينترنتی، درحال عرضه خدمات پيام رسانی است که به مشترکان امکان می دهد از کامپيوتر و اينترنت برای گفتگو با يکديگر استفاده کنند.

گوگل روز چهارشنبه از اين خدمات موسوم به "گوگل تاک" که سيستم تلفن اينترنتی را به "تيز پيک" (instant messaging) پيوند می زند و بر سيستم ای ميل گوگل يا Gmail استوار است، پرده برداری کرد.

ارائه ترکيبی از "تيز پيک" و تلفن اينترنتی در نگاه اول عجيب به نظر می رسد، عمدتا به اين دليل که رقبای گوگل چه در زمينه تجربه و چه تعداد کاربران بسيار جلو هستند.

برای مثال برنامه "تيز پيک" شرکت AOL در مجموع 40 ميليون کاربر دارد و برخی از اين خدمات برای بيش از يک دهه در بازار بوده است.

در زمينه تلفن اينترنتی نيز گوگل بايد از مانعی بزرگ صعود کند. بزرگترين شرکت ارائه خدمات تلفن اينترنتی "اسکايپ" است که ادعا می کند در حال حاضر 51 ميليون کاربر دارد.

گوگل ممکن است سهم اصلی در بازار جستجوی اينترنتی را در اختيار داشته باشد، اما وقتی نوبت به اين دو فن آوری می رسد کاملا عقب است.

اما آنچه گوگل اميدوار است باعث جلب کاربران به سيستم "تيز پيک" اين شرکت شود، ارائه سيستمی است که اجازه می دهد کاربر بتواند با کسانی که به سيستم رقبای گوگل مجهزند ارتباط برقرار کند.

"ای او ال"، "ام اس ان" و ياه+و سعی دارند اطمينان حاصل کنند که کاربران آنها نتوانند با کاربران ساير شبکه ها تماس برقرار کنند چون می ترسند گشودن سيستم هايشان به افت کنترل و کاهش درآمد منجر شود.

در مقابل خدمات "گوگل تاک" بر يک فن آوری سرگشاده (Jabber) که با هدف کمک به شبکه های مختلف برای تماس با يکديگر ابداع شده است استوار است.

 

موتور جستجوگر تازه گوگل برای مواد آکادميک

 

گوگل ابزار جستجوگر تازه ای را با هدف بهبود دسترسی عمومی به مواد و آثار دانشگاهی و علمی راه انداخته است.

اين جستجوگر موسوم به "پژوهشگر گوگل" (Google Scholar) امکان جستجوی واژه های کليدی در رساله های علمی، گزارش های فنی، وب سايت های دانشگاهی و کتاب ها را فراهم می کند.

مواد موجود در رشته های مختلف دانشگاهی از پزشکی و فيزيک گرفته تا اقتصاد و علوم کامپيوتر در حوزه جستجوی اين ابزار رايگان قرار می گيرد.

نتايج جستجو براساس ميزان ارتباط با واژه جستجو شده فهرست می شود اما نکته تازه در آن فهرست کردن يافته ها بر اساس ميزان ارجاع به آن توسط ديگر مولفان است و نه صرفا دفعات بازديد از آن در اينترنت.

دسترس کردن مواد غيرقابل رويتدرحالی که اکثريت غالب مقالات و گاهنامه های جديد در شبکه جهانی اينترنت فهرست شده است، اما دسترسی به بسياری از آنها به کمک جستجوگرهای عادی آسان نيست.

ابزار جديد گوگل با همکاری گسترده ناشران آثار دانشگاهی، علمی و فنی برای بهبود شيوه فهرست بندی موادی که دسترسی به آنها در گرو محدوديت های خاصی است آماده شده است.

با اين حال لازمه دسترسی کامل به بسياری از اين آثار عضويت در وب سايت ناشر آن است، با اين حال خلاصه ای از مقاله بايد قابل دسترسی باشد.

دنی سوليوان، سردبير خبرنامه اينترنتی "SearchEngineWatch" می گويد: "به طور معمول، چنين موادی توسط جستجوگرهايی مانند گوگل به تور نمی افتد، بنابراين اين مواد برای جستجوگران اينترنتی قابل رويت نيست."

"امتياز جستجوگر تازه اين است که ناگهان، جستجوگران از توانايی خيلی بيشتری برای يافتن موادی که ممکن است برايشان جالب باشد برخوردار می شوند."

"پژوهشگر گوگل" منعکس کننده جريان رو به رشدی طی يک دهه گذشته توسط دانشجويان و دانشگاهيانی است که تحقيق خود را با موتورهای جستجوگر در اينترنت آغاز می کنند.

آقای سوليوان پيش بينی کرد که ساير موتورهای جستجوگر مانند ياهو نيز به زودی ابزار تخصصی جستجوی خاص خود را عرضه خواهند کرد.

 

 

'گوگل اسکالر' نخستين جستجوگر مواد دانشگاهی در اينترنت است

 

 

 

 

 

 

 

 

گوگل ابزار جستجوی حافظه سخت را عرضه کرد

گوگل به رايانه های شخصی چشم دوخته است

شرکت گوگل نمونه اوليه ابزار جستجوی رايانه ای خود به نام 'گوگل دسکتاپ' را عرضه کرد.

اين نرم افزار به کاربر امکان می دهد هنگام جستجوی اينترنت، همزمان حافظه سخت رايانه شخصی خود را نيز جستجو کند.

ساير شرکت ها از جمله مايکروسافت و اپل نيز سرگرم توليد ابزارهای مشابهی برای نقب زدن در اطلاعات مدفون در حافظه سخت رايانه های شخصی هستند.

اين ابزار رايانه ای که می توان آن را به طور رايگان از سايت گوگل پياده کرد، به کاربر اجازه می دهد ای ميل های موجود در "مايکروسافت اوت لوک" و "اوت لوک اکسپرس" و همچنين فايل های موجود در "مايکروسافت ورد"، "اکسل" و "پاور پوينت" را جستجو کند.

گوگل گفت اين نرم افزار به کمک موتور جستجوگر اينترنتی اين شرکت کار می کند.

کاربر پس از پياده کردن "گوگل دسکتاپ"، وقتی وارد سايت گوگل شد، می تواند همزمان شبکه جهانی و رايانه شخصی خود را جستجو کند.

ماريسا مير، مدير گوگل در بخش محصولات مصرفی در اينترنت گفت: "ما اين را حافظه تصويری رايانه می دانيم."

وی افزود: "اين برنامه کاملا جامع است. اگر چيزی را زمانی روی صفحه رايانه خود ديده ايد، به عقيده ما بايد بتوانيد آن را فورا بيابيد."

گوگل برای رفع نگرانی ها در زمينه تجاوز به حريم خصوصی افراد، تاکيد کرد که اين شرکت به هنگام جستجو نمی تواند وارد حافظه سخت رايانه کاربری که سرگرم جستجو است شود.

يک سخنگوی گوگل گفت: "اين برنامه حريم خصوصی افراد را کاملا حفظ می کند. وقتی رايانه شخصی کاربر جستجو می شود، گوگل نمی داند چه اتفاقی می افتد."

 

 

 

 
 

مجتبی عباس نژاد

 

شنبه ٥ شهریور ،۱۳۸٤

 

 

 

با سلام

 

 

سايت شابك

خانه كتاب جهت جلوگيري از اتلاف وقت ناشران و ناشران مؤلف براي مراجعه به مؤسسه و عضويت در نظام شابك( ISNB) و نيز سرعت بخشيدن به فرايندهاي عضويت در اين نظام، دريافت اطلاعات و شماره ها و ارسال اطلاعات كتابهاي چاپ شده، اقدام به طراحي سايت شابك كرده است. ناشران مي توانند با مراجعه به سايت شابك، از امكانات آن سود ببرند. به نقل از آگهی روزنامه ايران.
My book, Your book
My book, Your bookبراي براي دوستداران كتاب ايجاد شده است. هزاران رمان براي اعضاي اين سايت، قابل دسترسي هستند. اين سايت، بهترين نوع كتابخانه تعاوني آنلاين است. كليه اعضا مي توانند به فهرست كليه كتابهاي موجود در اين سايت، دسترسي داشته باشند، سپس قادر خواهند بود با كليك بر عنوان كتابي كه قصد خواندنش را دارند و در فهرست موجود است، نسبت به انتخاب آن اقدام نمايند. نشاني پست الكترونيكي صاحب هر كتاب جهت تماس متقاضيان باوي، در پايگاه و كنار هر عنوان موجود است. فقط كافي است كه شما به عنوان متقاضي كتاب، نشاني خود را براي دريافت كتاب مورد نظرخودتان به صاحب كتاب ارائه كنيد، تا وي آن كتاب را در اختيار شما قرار دهد. پس از اينكه به مدت پنج هفته كتاب را مورد استفاده قرار داديد، نام شما به صورت خودكار در فهرست ثبت مي شود تا ساير افراد متقاضي، كتاب را از شما امانت بگيرند و به اين ترتيب، كتابها به صورت چرخشي در دسترس كليه افراد قرار مي گيرند و آنها با كمترين هزينه ميتوانند با اين شيوه به كتابهاي مورد نظر خود دسترسي پيدا نمايند. امانت گرفتن دوازده كتاب از طريق سايت My book, Your book در هرسال، تنها 18 يورو هزينه در بردارد كه اين مبلغ بسيار كمتر از هزينه اي است كه شما صرف خريد كتاب ميكنيد. اگر دوسال مداوم در اين سايت به صورت فعال عضو باشيد دريافت 25 درصد در هزينه هاي لازم جهت امانت كتاب، تخفيف دريافت خواهيد كرد. اين سايت، داراي قابليت جستجوي قوي نيز هست. شما مي توانيد كتاب را بر اساس عنوان يا نويسنده آن جستجو كنيد.

 

به نقل از وبلاگ کتابداران فردا http://asnafi.persianblog.ir

 

 
 

مجتبی عباس نژاد

 

 
مجتبی عباس نژاد


نویسندگان
مجتبی عباس نژاد

آرشیو وبلاگ
بهمن ٩٤
بهمن ٩۳
خرداد ٩۱
آبان ٩٠
اسفند ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
آبان ۸٦
بهمن ۸٥
دی ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
آذر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
شهریور ۸۳
امرداد ۸۳

لینک دوستان
دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
پرشين وبلاگ
ليست وبلاگ هاي فارسي
قالب وبلاگ
اخبار ايران
اخبار ICT
تفريحات اينترنتي
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی
persianblog fans

شمارنده وبلاگ


خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
Persian Blog

 
[ منزل | قديما | تماس ]  
مجتبی عباس نژاد