سميناري درباره منابع خاكستري
دسترسي رايگان به اطلاعات، كليدي است براي توليد و انتقال دانش. اين يك اصل در جهاني شدن اطلاعات و علم است تا بتوان جهاني فكر كرد و محلي عمل كرد. هفتمين همايش بين المللي دسترسي رايگان به منابع خاكستري توسط انجمن منابع خاكستري با تاكيد بر جنبه هاي مختلف آن برگزار مي شود. مسائلي همچون بازيابي و تحويل اطلاعات، نظامهاي اطلاعاتي و مجموعه سازي در مورد اين مسأله دراين همايش مطرح ميشوند. اين سمينار بر دسترسي رايگان بسيار تاكيد دارد. سازمانهاي بسياري در اين همايش مشاركت خواهند داشت و پشتيبان آن خواهند بود. از ايران، دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و كتابخانه منطقه اي علوم و تكنولژي در اين همايش مشاركت خواهند داشت. براي كسب اطلاعات بيشتر براي اين همايش اين آدرس مراجعه كنيد. گفتني است كه همايش در هلند برگزار ميشود. حضور در اين سمينار مستلزم پرداخت مبلغي بين 250 تا 450 يورو مي باشد. البته كساني كه عضو انجمن منابع خاكستري باشند از اين قاعده مستثني خواهند بود.

 

 

 

Knowledgespeak
اين پايگاه، اولين سرويس جهاني ويژه اخبار آنلاين به منظورارائه گزارش كليه پيشرفتهايي كه مرتبط به علوم، فناوري و پزشكي صورت مي گيرد مي باشد و به صورت روزانه اطلاعات را ارائه مي نمايد. اين خدمت رايگان است و امكانات اضافي ديگري همچون فضايي براي تهيه بلاگ، تقويم رويدادها، مقالات و يك راهنما از ناشران مربوط به زمينه هاي علوم، فناوري و پزشكي ارائه مي كند.

 

  

 

 كارگاه آموزش حفاظت از كتاب در آمريكا

دپارتمان حفاظت و نگاهدارى از كتاب در مدرسه علوم كتابدارى و اطلاع رسانى دانشگاه لوا (Lowa) در آمريكا با تكيه بر نمونه هايى از اولين كتاب هاى خطى و چاپى به جا مانده از هشت دوره تاريخى، اقدام به برگزارى كارگاه آموزشى حفاظت و مرمت كتاب از ۲۲ جولاى (۳۱ تيرماه ۱۳۸۴) كرده است.دپارتمان حفاظت و نگاهدارى از كتاب در مدرسه علوم كتابدارى و اطلاع رسانى دانشگاه لوا (Lowa) در آمريكا با تكيه بر نمونه هايى از اولين كتاب هاى خطى و چاپى به جامانده از هشت دوره تاريخى، اقدام به برگزارى كارگاه آموزشى حفاظت و مرمت كتاب از ۲۲ جولاى (۳۱ تيرماه ۱۳۸۴) كرده است. مدل هاى مختلف صحافى در قرون گذشته مرور مى شود. نمونه كتاب هاى تاريخى مورد بررسى در اين بخش عبارتند از نمونه يك دست نوشته و نمونه اولين كتاب هاى چاپى كه به روش دوخت و دوز و نوارپيچ صحافى شده است. همچنين چند نمونه از كتاب هاى اوليه مربوط به آثار چاپى قرن ۱۶ و ۱۷ و نيز آثارى متعلق به قرون ۱۷ و ۱۸در اين كارگاه مورد بررسى قرار مى گيرند. علاوه براين، نمونه هايى از نخستين آثار چاپى قرن ۱۸ و ۱۹در اين كارگاه بررسى مى شوند. متن کامل در شرق شنبه.

 

معرفی قويترين سايت جستجوگر دراينترنت                                                                                     

سايت جستجوي اينترنتي جديد و بديع "داگ پايل" با تركيب نتايج جستجوي برترين موتورهاي جستجوي اينترنتي جهان، خدمات بسيار جالبي را براي كاربران اينترنت فراهم كرده‌است.
به گزارش ایرنا "داگ پايل"( (Dogpileخدمات جستجوي اينترنتي است كه شركت "اينفو اسپيس" راه‌اندازي كرده است و براي ارايه نتايج جستجوي كليد واژه‌هاي درخواستي كاربران، از تركيب نتايج گرفته شده از برترين موتورهاي جستجو، از جمله "گوگل"، "ياهو" و "اسك جيويز" استفاده مي‌كند و به تازگي نتايج كسب شده از موتور جستجوي "ام اس ان" شركت مايكروسافت را نيز به خدمات خود افزوده است.
سايت "داگ پايل" در واقع خود يك موتور جستجو نيست بلكه پايگاه اينترنتي است كه براي براي برطرف كردن مشكلات جستجوي اينترنت، در واقع از دسترنج موتورهاي جستجوي بزرگ اينترنتي استفاده كرده و نتايج جستجوهاي انجام گرفته توسط آنها را تركيب مي‌كند و در نهايت آنچه به كاربر ارايه مي‌دهد، چكيده‌اي از حاصل كار مطرح‌ترين موتورهاي جستجوي اينترنتي است.

كاربران مي‌توانند در سايت "داگ پايل" با آدرس اينترنتي
www.dogpile.com انتخاب كنند كه نتايج جستجوي كليد واژه خود را به صورت تركيبي از نتايج ساير موتورهاي جستجو مشاهده كنند و يا اينكه نتايج جستجوي كليد واژه خود در موتورهاي جستجوي مختلف را به صورت مجزا دريافت نمايند.
پايگاه اينترنتي "داگ پايل" داراي قابليتهاي جستجوي سايتها، عكسها، صدا، ويدئو، اخبار، افراد و مشاغل در اينترنت است و در آينده نزديك خدمات جستجوي اينترنتي ويژه استفاده در گوشي‌هاي تلفن همراه و رايانه‌هاي جيبي را نيز راه‌اندازي خواهد كرد.
هم‌اكنون نوارابزار "داگ پايل" نيز در آدرس اينترنتي فوق موجود است كه كاربران مي‌توانند با دانلود و نصب آن روي مرورگر اينترنتي خود، بدون نياز به مراجعه به سايت "داگ پايل"، به سادگي از قابليتهاي گسترده آن استفاده كنند.

 

با تشکر از وبلاگ کتابداران فردا http://asnafi.persianblog.ir

 

 

 

/ 0 نظر / 26 بازدید